System Informacji Przestrzennej Wrocławia

Zmień język
English

DOSTĘP DO INFRASTRUKTURY KOMUNIKACYJNEJ MIASTA

Wprowadzenie

Dostęp do infrastruktury komunikacyjnej to ważna sprawa dla mieszkańców, jednak nie wszystkie miejsca Wrocławia są jednakowo dobrze skomunikowane. Zapraszamy do sprawdzenia tego, jak ostatnio zrealizowane inwestycje, w szczególności tramwajowe, wpłynęły na dostępność do infrastruktury komunikacyjnej we Wrocławiu. Można też prześledzić zmiany, jakie zaszły od 2021 roku – czyli pierwszej wersji Mapy.

Kilka ważnych informacji

Jak porównać dostępności?

W celu sprawdzenia jak zmienił się poziom dostępności w danym miejscu między 2021 a 2024 rokiem, trzeba użyć przycisku „Pokaż dostępność z 2021 r.” lub odpowiednio „Wróć do dostępności z 2024 r.”.

W tym widoku, w miejsce aktualnych danych o dostępności, pojawia się warstwa „Obszary dostępności do infrastruktury komunikacyjnej – stan na 12.2021”, która bazuje na danych z dnia 31.12.2021 r. Grupa warstw „Komunikacja” także prezentuje w nim dane z dnia 31.12.2021 r.

Co oznaczają kolory, czyli różne poziomy dostępności na mapie?

Mapa prezentuje miasto w odcieniach zieleni, co oznacza podział na obszary o 6 różnych poziomach dostępności. Każdy z poziomów wynika z oceny obszaru według kryteriów takich jak:

Każdy z kolorów na mapie odpowiada jednemu z 6 poziomów dostępności, krótko opisanych poniżej. Więcej informacji dostępnych jest pod dołączonymi linkami oraz po kliknięciu na dowolny obszar na mapie.

I poziom Ten obszar ma najlepszy dostęp do infrastruktury komunikacyjnej w mieście. Obszar posiada dostęp do drogi publicznej oraz do przystanków obsługiwanych przez kilkanaście linii autobusowych, tramwajowych i / lub stacji kolejowej. To przekłada się na najlepszą dostępność do komunikacji zbiorowej i zapewnia doskonałe połączenie z pozostałą częścią miasta oraz aglomeracją. Tereny takie położone są głównie w ścisłym centrum Wrocławia lub przy ważnych węzłach przesiadkowych (np. Dworzec Główny, pl. Jana Pawła II, pl. Dominikański, pl. Grunwaldzki, Kwiska, DW Mikołajów). Ze względu na lokalizację należy tu promować poruszanie się pieszo, rowerem oraz transportem zbiorowym.
Szczegóły: dostępne do pobrania tutaj
II poziom Ten obszar ma wyjątkowo korzystny dostęp do infrastruktury komunikacyjnej w mieście. Obszar posiada dostęp do drogi publicznej oraz do przystanków obsługiwanych przez kilkanaście linii autobusowych, tramwajowych lub stacji kolejowej. To przekłada się na wyjątkowo korzystną dostępność do komunikacji zbiorowej i zapewnia doskonałe połączenie z pozostałą częścią miasta. Często są to tereny położone w centrum Wrocławia, rdzeniu małomiasteczkowym lub śródmieściu.
Szczegóły: dostępne do pobrania tutaj
III poziom Ten obszar ma bardzo dobry dostęp do infrastruktury komunikacyjnej w mieście. Obszar posiada dostęp do drogi publicznej oraz do przystanków obsługiwanych przez kilka linii autobusowych, tramwajowych lub stacji kolejowej. To przekłada się na bardzo dobre połączenie z pozostałą częścią miasta. Wprowadzając tu nową zabudowę należy pamiętać o dalszym rozwoju komunikacji zbiorowej, tak by również nowi mieszkańcy lub użytkownicy mieli do niej bardzo dobry dostęp.
Szczegóły: dostępne do pobrania tutaj
IV poziom Ten obszar ma zadowalający dostęp do infrastruktury komunikacyjnej w mieście. Obszar posiada dostęp do drogi publicznej oraz do przystanków obsługiwanych przez kilka linii autobusowych, tramwajowych lub stacji kolejowej. To przekłada się na zadowalające połączenie z pozostałą częścią miasta. Wprowadzając tu nową zabudowę należy pamiętać o rozwoju komunikacji zbiorowej, tak by zarówno obecni jak i nowi mieszańcy/użytkownicy zyskali lepszy dostęp do infrastruktury komunikacyjnej.
Szczegóły: dostępne do pobrania tutaj
V poziom Ten obszar ma przeciętny dostęp do infrastruktury komunikacyjnej w mieście. Obszar posiada dostęp do drogi publicznej oraz do przystanków obsługiwanych przez jedną linię autobusową, tramwajową lub stację kolejową. Wprowadzając tu nową zabudowę należy pamiętać o rozwoju komunikacji zbiorowej. Wskutek rozwoju obszaru zarówno obecni jak i nowi mieszańcy/użytkownicy powinni zyskać lepszy dostęp do infrastruktury komunikacyjnej, a tym samym lepsze połączenie z innymi częściami miasta.
Szczegóły: dostępne do pobrania tutaj
VI poziom Ten obszar ma słaby dostęp do infrastruktury komunikacyjnej w mieście. Obszar posiada dostęp do drogi publicznej, jednak nie ma dostępu do przystanków komunikacji zbiorowej. Konsekwencją tego jest słabe połączenie z innymi częściami miasta. Dojazd możliwy jest zwykle tylko samochodem. Planując nowe kompleksy zabudowy należy mieć na uwadze, że przyszli mieszkańcy i użytkownicy powinni zyskać dostęp do komunikacji zbiorowej.
Szczegóły: dostępne do pobrania tutaj
brak Ten obszar nie ma dostępu do infrastruktury komunikacyjnej w mieście. W zasięgu 100 m nie ma dróg publicznych, przez co nie ma też dostępu do przystanku autobusowego czy tramwajowego. Często są to obszary niezagospodarowane i położone wzdłuż barier przestrzennych takich, jak: rzeki, tereny kolejowe czy tereny wojskowe. Inwestując tutaj należy zbudować infrastrukturę komunikacyjną od podstaw, rozpoczynając od dróg, ciągów pieszych i tras rowerowych, a także planując rozwój komunikacji zbiorowej.
Szczegóły: dostępne do pobrania tutaj

Pozostałe treści prezentowane na mapie

Dla wygodniejszego poruszania się po mapie, łatwiejszej orientacji w jej treści oraz sprawnego wyszukiwania informacji, dodane zostały warstwy:

Komunikacja – grupa warstw wykorzystanych do opracowania mapy dostępu do infrastruktury komunikacyjnej miasta, zawiera w sobie takie warstwy jak – trasy tramwajowe, trasy autobusowe, przystanki komunikacji zbiorowej, dworce i przystanki kolejowe oraz osie ulic (istniejące oraz te, które będą ukończone w perspektywie 2026 r.).

Pozostałe, znane z innych serwisów SIP: