Wrocław Spatial Information System

Zmień język
polski
We're sorry, this page is not yet available in your language.

SPECUSTAWA MIESZKANIOWA

Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Celem ustawy jest uproszczenie procedury prowadzącej do realizacji inwestycji mieszkaniowych i inwestycji towarzyszących, standardów ich lokalizacji i realizacji.

lokalne standardy urbanistyczne pre - wnioski wnioski materiały dodatkowe

Na tych obszarach we Wrocławiu Rada Miejska Wrocławia ustaliła lokalizację inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszących.

Mapa podkładowa Wrocławia

czym jest specustawa mieszkaniowa?

Specustawa mieszkaniowa dopuszcza inwestycję mieszkaniową obejmującą:

  • budowę,
  • zmianę sposobu użytkowania,
  • przebudowę,
w wyniku której powstanie budynek lub budynki mieszkalne.

Budynek lub budynki wielorodzinne nie mogą mieć łącznie mniej niż 25 lokali mieszkalnych.

Budynki mieszkalne jednorodzinne nie mogą mieć łącznie mniej niż 10 lokali mieszkalnych,


oraz

inwestycję towarzyszącą obejmującą:

  • budowę,
  • zmianę sposobu użytkowania,
  • przebudowę,
infrastruktury technicznej, komunikacyjnej i społecznej, szczegółowo opisanej w ustawie, o ile służy obsłudze mieszkańców budynków będących przedmiotem inwestycji mieszkaniowej.

Inwestycja mieszkaniowa może być realizowana niezależnie od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale pod warunkiem:

  • zgodności z planem ogólnym gminy (do 31.12.2025 r. ze Studium)
  • nie sprzeczności z uchwałą o utworzeniu parku kulturowego.

Inwestycje nie mogą być realizowane na obszarach, gdzie planowane są inwestycje celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym.

Zakres i szczegółowość inwestycji określa ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.

lokalne standardy urbanistyczne

Lokalne standardy urbanistyczne dla miasta Wrocławia zostały uchwalone w celu dostosowania inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących do polityki przestrzennej miasta i zapisów wrocławskich dokumentów planistycznych:

  • odnoszą się wyłączenie do wskazanych w ustawie parametrów i wskaźników,
  • mają zapewnić lepszą dostępność nowych inwestycji mieszkaniowych do szkół i zieleni,
  • mają zastosowanie wyłącznie w postępowaniach wynikających z zapisów ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących,
  • nie stanowią podstawy do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania oraz decyzji o warunkach zabudowy
Symbol szkoły ODLEGŁOŚĆ OD SZKOŁY PODSTAWOWEJ 1500 M
Symbol przyjęcia nowych uczniów MOŻLIWOŚĆ PRZYJĘCIA NOWYCH UCZNIÓW W LICZBIE DZIECI STANOWIĄCEJ % PLANOWANEJ LICZBY MIESZKAŃCÓW INWESTYCJI MIESZKANIOWEJ 10 %
Symbol terenów wypoczynkowych ODLEGŁOŚĆ DO URZĄDZONYCH TERENÓW WYPOCZYNKU ORAZ REKREACJI LUB SPORTU O POWIERZCHNI STANOWIĄCEJ CO NAJMNIEJ ILOCZYN PLANOWANEJ LICZBY MIESZKAŃCÓW ORAZ WSKAŹNIKA WYNOSZĄCEGO 4 M2 750 M
Symbol budynków inwestycji WYSOKOŚĆ BUDYNKÓW INWESTYCJI MIESZKANIOWEJ 7 KONDYGNACJI
Symbol parametrów zabudowy MAKSYMALNA ODLEGŁOŚĆ OD ISTNIEJĄCEJ ZABUDOWY, W JAKIEJ DOPUSZCZA SIĘ TAKĄ WYSOKOŚĆ ZABUDOWY JAK TA ISTNIEJĄCA 250 M

Lokalne standardy urbanistyczne zostały przyjęte uchwałą Nr IX/155/24 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 
17 października 2024 r.

pre-wnioski

Procedura pre-wnioskowa stanowi katalog zaleceń służący usprawnieniu procesu obejmującego analizę lokalizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących na terenie Wrocławia.

Ma charakter dobrowolny i służy koordynacji zadań w tym zakresie, a także poinformowaniu mieszkańców o planowanych zamierzeniach inwestycyjnych, tak aby mogli odnieść się do ewentualnych zmian w strukturze funkcjonalno-przestrzennej analizowanych obszarów.

Celem tej procedury jest umożliwienie inwestorom przygotowania pre-wniosków, które będą harmonijnie wpisywać się w obowiązującą politykę przestrzenną miasta Wrocławia.

Szczególny nacisk kładziony jest na aspekty takie jak:

  • rozwój przestrzenny,
  • lokalne uwarunkowania,
  • dostępność komunikacyjna,
  • partycypacja społeczna,
  • zapewnienie wysokiej jakości życia i zamieszkiwania,
  • zachowanie odpowiednich proporcji w rozwiązaniach urbanistyczno-architektonicznych

Postępowanie poprzedzające złożenie wniosku nie zwalnia inwestora z obowiązku uzyskania wymaganych ustawowo opinii, uzgodnień, zaświadczeń i decyzji niezbędnych w procesie składania oficjalnego wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszących.

Zarządzenie dotyczące procedury pre-wnioskowej – formalnie „Postępowanie poprzedzające złożenie wniosków dotyczących ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących na terenie Wrocławia” zostało przyjęte Zarządzeniem Nr 1044/24 Prezydenta Wrocławia z dnia 17 października 2024 r.

wnioski

Procedura złożenia przez inwestora wniosku oraz jego zakres zostały określone w ustawie o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.

Inwestor składa wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej wraz z projektem porozumienia dotyczącym realizacji inwestycji towarzyszących.

etapy procedury

Symbol wniosku

01 WNIOSEK INWESTORA

Inwestor składa wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz ustalenie lokalizacji inwestycji towarzyszącej.

Miejsce złożenia wniosku – Wydział Planowania Przestrzennego.

Wydział Planowania Przestrzennego wraz innymi merytorycznymi wydziałami i jednostkami miejskimi w imieniu Prezydenta analizuje wniosek. W razie stwierdzenia we wniosku braków formalnych wzywa inwestora do ich usunięcia.

Prezydent Wrocławia maksymalnie w ciągu 3 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku publikuje go wraz z ogłoszeniem o sposobie i terminie składania do niego uwag na stronie bip.um.wroc.pl.

Uwagi do wniosku można składać przez 21 dni od jego publikacji na BIP.

Symbol opiniowania

02 OPINIOWANIE / UZGADNIANIE

Skierowanie wniosku do opiniowania i uzgadniania – wyznaczone ustawowo instytucje mają 21 dni na odpowiedź.

Symbol opiniowania

03 SKIEROWANIE NA SESJĘ *

Rada Miejska Wrocławia podejmuje uchwałę o ustaleniu lub odmowie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej lub inwestycji towarzyszącej w ciągu 60 dni od dnia publikacji kompletnego wniosku na BIP.

Rada Miejska Wrocławia może w uzasadnionych przypadkach, podjąć powyższą uchwałę w ciągu 90 dni od dnia publikacji kompletnego wniosku na BIP.

* POROZUMIENIE

Przed podjęciem uchwały lokalizacyjnej Rada Miejska Wrocławia podejmuje uchwałę wyrażającą zgodę, aby Prezydent mógł podpisać porozumienie dotyczące zakresu inwestycji towarzyszących.

Porozumienie musi zostać podpisane najpóźniej 5 dni przed planowaną sesją, na której Rada Miejska Wrocławia podejmuje uchwałę o ustaleniu lub odmowie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej lub inwestycji towarzyszącej.

materiały dodatkowe

Symbol wniosku

Dobrym przykładem prowadzenia konsultacji społecznych jest
Kanon Konsultacji UMW z wytycznymi opracowanymi przez Wydział Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia. Może stanowić zbiór zasad dla inwestorów do dobrowolnego wykorzystania, który przybliży i ułatwi zrozumienie istoty konsultacji społecznych.

Kanon konsultacyjny UMW stanowi praktyczne rozwinięcie:

  • Uchwały nr XIX/387/15 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 22 grudnia 2015 r.
  • Zarządzenia nr 6221/17 Prezydenta Wrocławia z dnia 26 stycznia 2017 r.

Symbol autobusu

W ramach zalecanych elementów pre-wniosku wskazane zostały wytyczne dla analizy mobilnościowej.

Symbol roweru

Dodatkowe informacje zawarte są w planie mobilności wyjaśniającym szczegółowo założenia mobilności we Wrocławiu.


Symbol wód opadowych

Ważnym elementem każdej inwestycji jest gospodarowanie wodami opadowymi. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w:

  • Zarządzeniu nr 11552/23 Prezydenta Wrocławia z dnia 17 października 2023 r.
  • Zarządzeniu nr 2785/20 Prezydenta Wrocławia z dnia 20 marca 2020 r.

oraz na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.