ENVIRONMENT
Zawartość
Szczegółowa informacja o większości obiektów przyrodniczych widocznych na mapie jest dostępna po ich identyfikacji.
Przyroda w mieście
Gospodarka drzewostanem
Zezwolenia na usunięcie drzew/krzewów WSR - dane prezentowane są obecnie w mapie "Sprawy WSR dot. usuwania drzew i krzewów", dane archiwalne będą sukcesywnie przenoszone do nowego zbioru danych. Pozostałe dane są obecnie weryfikowane i będa publikowane w nowej formie w najbliższym czasie.
Formy ochrony przyrody
- Parki krajobrazowe
- Obszary "Natura 2000"
- Użytki ekologiczne
- Dwa zbiorniki wodne wraz z otaczającym obszarem leśnym na terenie Janówka
- Obszar na terenie Nowej Karczmy
- "Lasek Oporowski"
- "Las Pracki"
- "Kuźniki w Dolinie Ślęzy"
- "Starorzecze Łacha Farna"
- Pomniki przyrody
Elementy systemu zieleni
- Parki
- Zieleńce, skwery, bulwary
- Tereny leśne
- Inne tereny zieleni
- Ogrody działkowe
- Cmentarze
- Ogrody tematyczne
- Pola irygacyjne
- Tereny nadrzeczne
- Zieleń osiedlowa
- Tereny sportowe o dużym udziale zieleni
Ochrona wód
- Granice zarządów zlewni
- Strefy ochronne ujęć wody
- Zbiorniki GZWP
Obszary specjalne
- Obszar ograniczonego użytkowania dla Lotniska Wrocław-Strachowice
Formy ochrony przyrody
W art. 6 ustawy o ochronie przyrody określony został zamknięty katalog form, w których chroniona jest przyroda na terenie Polski.
Należą do nich:
- formy ochrony obszarowej - parki narodowe, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, obszary Natura 2000,
- formy ochrony obiektowej - pomniki przyrody, stanowiska dokumentacyjne, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo – krajobrazowe,
- formy ochrony gatunkowej - roślin, zwierząt i grzybów.
Na terenie Wrocławia ustanowiono następujące formy ochrony przyrody: 1 park krajobrazowy, 6 obszarów Natura 2000, 6 użytków ekologicznych, oraz 119 pomników przyrody.
Parki krajobrazowe
Obejmują obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju.
- Park Krajobrazowy „Dolina Bystrzycy” – utworzony w dniu 27 października 1998 r. Leży na obszarze Gmin: Wrocław, Kąty Wrocławskie, Mietków, Sobótka, Miękinia. Celem ochrony jest dolina rzeki Bystrzycy o charakterze nizinnym z licznymi starorzeczami oraz zbiornik Mietków, jako cenne miejsce bytowania ptaków. Akty prawne: Rozporządzenie Nr 17 Wojewody Wrocławskiego z 27.10.1998 r. (Dz. Urz. Wojewody Wrocławskiego Nr 19, poz. 210); Rozporządzenie Wojewody Dolnośląskiego z 21.11.2006 r. (Dz. Urz. Woj. Dol. Nr 252, poz. 3735); Rozporządzenie Nr 24 Wojewody Dolnośląskiego z 28.11.2008 r. (Dz. Urz. Woj. Dol. Nr 317, poz. 3923).
Obszary natura 2000
– to obszary specjalnej ochrony ptaków, specjalne obszary ochrony siedlisk lub obszary mające znaczenie dla Wspólnoty, utworzone w celu ochrony populacji dziko występujących ptaków lub siedlisk przyrodniczych lub gatunków będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty.
- Dolina Widawy PLH020036
Głównymi walorami przyrodniczymi obszaru są ekosystemy związane z dolinami rzecznymi. - Położenie obszaru: znajduje się w województwie dolnośląskim, regionie wrocławskim, obejmuje też region miasta Wrocławia, rozciąga się wzdłuż rzeki Widawy aż do jej ujścia i dalej wzdłuż Odry (km 261-269) oraz wzdłuż Lasu Rędzińskiego (w granicach administracyjnych Wrocławia).
- Opis obszaru: Obejmuje głównie tereny zalewowe w obrębie wałów, ale w niektórych miejscach wykracza poza wały (do 1.5 km od doliny Odry). Pokrycie terenu stanowią przede wszystkim nadbrzeżne zbiorowiska roślinne, w tym lasy łęgowe - częściowo przesuszone i zgrądowiałe na obszarze poza wałami przeciwpowodziowymi.
- Szata roślinna: Typy siedlisk przyrodniczych z załącznika I Dyrektywy Siedliskowej (10 typów) pokrywają około 60% powierzchni obszaru. Najistotniejszą wartością są dobrze zachowane lasy łęgowe dębowo-wiązowo-jesionowe, zajmujące blisko 1/3 powierzchni obszaru; duży udział w pokryciu obszaru mają też grądy. Niewielkie płaty zajmują łęgi wierzbowo-topolowe w różnych stadiach sukcesji, starorzecza, ziołorośla nadrzeczne, łąki selernicowe (Cnidion dubii) i trzęślicowe (Molinion caeruleae).
- Zwierzęta: Obszar jest bardzo ważną ostoją fauny związanej z naturalnymi lasami dolin rzecznych. Z nietoperzy występują tu nocek duży (Myotis myotis), łydkowłosy (Myotis dasycneme), mopek (Barbastella barbastellus), z płazów zaś duże populacje traszki grzebieniastej (Triturus cristatus) i kumaka nizinnego (Bombina bombina). Bardzo bogaty jest świat bezkręgowców, których z listy Natura występuje aż 7 gatunków w tym bardzo istotne w skali całego regionu populacje przelatki maturny (Hypodryas maturna), barczatki kataks (Eriogaster catax), pachnicy dębowej (Osmoderma eremita), kozioroga dębosza (Cerambyx cerdo), czerwończyka nieparka (Lycaena dispar), a także gatunki częste jak oba modraszki. Sama rzeka Widawa jest istotnym siedliskiem naturowych gatunków ryb.
- Las Pilczycki PLH020069 -
Obszar pełnił tradycyjnie funkcje lasu podmiejskiego. - Położenie obszaru: Obszar znajduje się w województwie dolnośląskim, regionie miasta Wrocław. Obszar Lasu Pilczyckiego położony jest na peryferiach miasta Wrocław, u zbiegu Odry i jej lewobrzeżnego dopływu – Ślęży.
- Opis obszaru: Tradycyjnie pełnił funkcje lasu podmiejskiego, stąd zachował ciągłość struktury i funkcji z dawnymi lasami łęgowymi doliny Odry, pomimo regularnie prowadzonej, ekstensywnej gospodarki leśnej. W chwili obecnej prawie 90 ha obszaru jest zajętych przez dobrze i doskonale wykształcone siedliska leśne, pozostałą część zajmują łąki kośne, trzcinowiska i szuwary.
- Szata roślinna: Łącznie znamy stąd 7 siedlisk przyrodniczych, a pokrywają one ponad 80% powierzchni obszaru. Kluczowe znaczenie dla obszaru mają łęgowe lasy dębowo-wiązowo-jesionowe; łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe; grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny. Z kolei spośród ciekawszych roślin odnotowano występowanie śnieżyczki przebiśnieg Galanthus nivalis (zanotowanej w Konwencji Waszyngtońskiej CITES) oraz będące pod ochroną bluszcz pospolity Hedera helix oraz kalina koralowa Viburnum opulus
- Zwierzęta: Obszar jest kluczowym dla zachowania dużych populacji bezkręgowców związanych z martwym drewnem drzew liściastych na Dolnym Śląsku. Występuje tu jedna z dwóch największych populacji pachnicy dębowej Osmoderma eremita w Polsce południowo-zachodniej, bardzo liczna jest także populacja kozioroga debosza Cerambyx cerdo którego główne centrom występowania w kraju przypada właśnie na dolinę Odry. Istotne jest także występowanie stabilnej populacji przeplatki maturny Hypodryas maturna. Dla zachowania tego zespołu bezkręgowców, a także występujących tu nietoperzy z Załącznika II konieczna jest ochrona siedlisk leśnych, również zachowanych w stopniu doskonałym lub bardzo dobrym.
- Łęgi nad Bystrzycą PLH020103 -
Na całym obszarze dominują zbiorowiska leśne, oraz mozaika łąk, pastwisk i pól uprawnych. - Położenie: Obszar znajduje się w województwie dolnośląskim, regionie miasta Wrocław oraz Wrocławskim, obejmuje dolinę rzeki Bystrzycy od Kątów Wrocławskich do Leśnicy we Wrocławiu, a także odcinek doliny Strzegomki od Stoszyc do ujścia tej rzeki do Bystrzycy.
- Opis obszaru: Na całym obszarze dominują zbiorowiska leśne, oraz mozaika łąk, pastwisk i pól uprawnych.
- Szata roślinna: Obszar stanowi uzupełnienie sieci w zakresie ochrony siedlisk związanych z doliną dużej rzeki, a zwłaszcza lasów łęgowych (91E0, 91F0) i grądów, jak i łąk - trzęślicowych i selernicowych, typowo tu wykształconych i świetnie zachowanych.
- Zwierzęta: Na opisywanym terenie odnotowano 25 gatunków "naturowych", w tym 13 gatunków ptaków wymienionych w Załączniku I Dyrektywy Rady 79/409/EWG.
- Grądy w Dolinie Odry PLH020017 –
W obszarze znajduje się jeden z większych kompleksów leśnych (grądów i łęgów) w dolinie Odry. - Położenie: Obszar znajduje się w województwie dolnośląskim, regionie wrocławskim, w dolinie Odry pomiędzy Wrocławiem a Oławą - w niewielkim procencie także w mieście Wrocław.
- Opis obszaru: Obszar obejmuje kilka kompleksów leśnych w dolinie Odry pomiędzy Wrocławiem a Oławą. Do obszaru włączono również fragmenty samej doliny rzecznej. Teren o dużej mozaice siedlisk - od suchych muraw i fragmentów borów na wydmach piaszczystych po roślinność wodną i szuwarową starorzeczy i oczek wodnych. Duża część fitocenoz łęgowych jest przekształcona w wyniku odcięcia od zalewów po obwałowaniu koryta Odry, jednak przy największych powodziach są one zalewane. Śródleśne polany wyróżniają się bogatą florą, a ich najcenniejsze fragmenty zachowały się na terenach wodonośnych Wrocławia.
- Szata roślinna: W obszarze znajduje się jeden z większych kompleksów leśnych (grądów i łęgów) w dolinie Odry, wraz z terenami łąkowymi, charakteryzujący się też dużą różnorodnością siedlisk podmokłych. Łącznie zidentyfikowano tu 11 rodzajów siedlisk z Załącznika I Dyrektywy Rady 92/43/EWG i 16 gatunków z Załącznika II tej dyrektywy. Szczególnie bogata jest roślinność wodna i mokradłowa. Na tym terenie znajduje się m.in. jedno z najlepiej zachowanych stanowisk kotewki orzecha wodnego Trapa natans w dolinie Odry. Cenna jest też flora łąkowa.
- Zwierzęta: Obszar jest ważnym żerowiskiem nietoperzy, które w lasach nadodrzańskich zakładają wiele koloni lęgowych. Niemal pospolicie występują tu: bóbr i wydra, traszka grzebieniasta i kumaki, a w dolinie Odry i jej dopływach żyje aż 6 gatunków ryb z Załączników Dyrektywy Siedliskowej. Bogaty jest świat owadów – spośród gatunków „naturowych” spotykamy ich aż 7, w tym priorytetową pachnicę dębową oraz bardzo liczne populacje obu gatunków modraszków.
- Grądy Odrzańskie PLB020002 -
Na obszarze stwierdzono występowanie 113 gatunków lęgowych ptaków. - Położenie obszaru: Obszar znajduje sie w województwie dolnośląskim, regionach: wrocławskim, nyskim, opolskim oraz w małym procencie w mieście Wrocław, obejmuje 70-cio kilometrowy odcinek doliny Odry między Narokiem a Wrocławiem.
- Opis obszaru: Liczne cieki wodne, stare koryta rzeczne, pozostałości rozlewisk i stawów. Teren silnie zmeliorowany.
- Szata roślinna: Dolina pokryta jest lasami, łąkami, pastwiskami i polami uprawnymi. Lasy składają się przede wszystkim z drzewostanów dębowo-grabowych, jednakże zachowały się małe płaty zadrzewień olszowo-wiązowych i wierzbowo-topolowych.
- Zwierzęta: Stwierdzono tu występowanie 113 gatunków lęgowych ptaków. Jako duży i zwarty obszar łęgowych i grądów powstałych na łęgach, lasy te stanowią jedną z ostatnich ostoi dla wielu gatunków ptaków mających bardzo ograniczony zasięg występowania w kraju lub zagrożonych wyginięciem. Do takich gatunków należą: dzięcioł średni Dendrocopos medius (gatunek niemal nie występujący już w Europie na zachód od Polski; ściśle związany ze starymi dąbrowami), dzięcioł zielonosiwy Picus canus i dzięcioł zielony P. viridis (gatunki występujące w większych zagęszczeniach jedynie w lasach dolin rzecznych), muchołówka białoszyja Ficedula albicolis (w Polsce liczniej występująca jedynie w Puszczy Białowieskiej), kania czarna Milvus migrans i kania ruda M. milvus, gatunki drastycznie zmniejszające swoją liczebność w całym areale swojego zasięgu, trzmielojad Pernis apivorus (nieliczny ptak szponiasty w części zachodniej Polski, związany głównie z lasami dolin rzecznych), orlik krzykliwy Aquila pomarina (regularne coroczne obserwacje wskazują na możliwość gniazdowania tego gatunku związanego z podmokłymi lasami otoczonymi łąkami; poza niewielkim obszarem w woj., opolskim z 13 parami lęgowymi jedyne miejsce w południowo-zachodniej Polsce; gatunek zagrożony w skali europejskiej), kobuz Falco subbuteo (gatunek silnie zmniejszający swoją liczebność na terenie całej Europy). Większość z tych gatunków została zawarta w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Cały ten obszar stanowi miejsce licznego występowania grupy gatunków, które w katastrofalny sposób zmniejszają swoją liczebność, bądź wyginęły już zupełnie na obszarze Europy Zachodniej. Należą tu: bocian biały Ciconia ciconia, bocian czarny C. nigra, gąsiorek Lanius collurio, jarzębatka Sylvia nisoria, mazurek Passer montanus, oraz gatunki wyżej wymienione.
Podobnie jest z gatunkami nie zagrożonymi, ale występującymi zwykle w wielu miejscach w niewielkiej liczbie, nie rzadko jako stanowiska pojedynczych par. Tu można wymienić m.in. świerszczaka Locustella naevia, strumieniówkę L. fluviatilis, rokitniczkę Acrocephalus schoenobaenus, remiza Remiz pendulinus i srokosza Lanius excubitor. - Kumaki Dobrej PLH020078 -
Na terenie obszaru występują liczne populacje kumaka nizinnego Bombina bombina. - Położenie obszaru: Obszar znajduje się w województwie dolnośląskim, regionie wrocławskim, obejmuje dolinę rzeki Dobrej pomiędzy Bartkowem i Dobrzeniem oraz Dąbrowicą a Pawłowicami. W granicach miasta Wrocławia leży jedynie jego ułamkowy fragment.
- Opis obszaru: Dolina rzeki Dobrej jest uregulowana, jednak występują tu liczne obniżenia wypełnione wodą oraz stawy hodowlane, które stanowią doskonałe siedliska płazów.
- Szata roślinna: Odnotowano występowanie 7 siedlisk "naturowych" z których najbardziej interesujące są zmiennowilgotne łąki trzęślicowe.
- Zwierzęta: Występują bardzo bogate i wysokie liczebnie populacje kumaka nizinnego Bombina bombina oraz traszki grzebieniastej Triturus cristatus. Kolejnym walorem jest występowanie starych dębów ze stanowiskami pachnicy dębowej Osmoderma eremita i kozioroga dębosza Cerambyx cerdo.
Użytki ekologiczne
Są to zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej - naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania.
- Dwa zbiorniki wodne wraz z otaczającym obszarem leśnym na terenie Janówka
- Rodzaj użytku ekologicznego: śródleśne zbiorniki wodne.
- Obowiązująca podstawa prawna - uchwała nr LIII/1451/22 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 26 maja 2022 r. w sprawie użytku ekologicznego - dwóch zbiorników wodnych wraz z otaczającym terenem leśnym położonych na terenie Janówka, obręb Pracze Odrzańskie (Dz. Urz. Woj. Dol. 2022. poz. 3195).
- Opis obszaru:
Zbiornik nr 1 – śródleśny zbiornik o charakterze starorzecza; brzegi zróżnicowane - przy N brzegu wykształcony szuwar – trzcina pospolita, pałka szerokolistna, turzyca. Wokół brzegu na lustrze wody występuje ciekawy zespół osoki aloesowatej i żabiścieku pływającego; miejsce rozrodu płazów (liczna ropucha szara, żaba trawna, żaba wodna); w lesie otaczającym zbiornik – konwalia majowa, sromotnik bezwstydny;
Zbiornik nr 2 – niewielki wypłycony sródleśny zbiornik wodny; lustro wody w całości pokryte rzadkim w kraju zbiorowiskiem salwinii pływającej; miejsce rozrodu płazów (ropuchy szarej, żaby trawnej, żaby wodnej) - Obszar na terenie Nowej Karczmy.
- Rodzaj użytku ekologicznego: starorzecze. Stanowisko rzadkich lub chronionych gatunków roślin i zwierząt, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania.
- Obowiązująca podstawa prawna - uchwała nr XXVIII/2210/04 Rady Miejskiej Wrocławia z 21.10.2004 r. w sprawie uznania za użytek ekologiczny obszaru na terenie Nowej Karczmy. (Dz. Urz. Woj. Dol. z Nr 236 z dnia 3 grudnia 2004 r. poz. 3614).
- Opis obszaru: naturalny charakter i wygląd zbiornika – starorzecze Odry, w miarę naturalny skład gatunkowy kompleksu leśnego wraz z obecnością starych dębów o znacznych obwodach pni, dobrze wykształcona roślinność szuwarowa na krańcach półn.-wsch. i półn.-zach. zbiornika, występowanie chronionych gatunków roślin, bogaty skład awifauny wodnej i leśnej, miejsce rozrodu i bytowania chronionych gatunków płazów i gadów, wysoki – jak na obszar wchodzący w skład miasta – stopień bioróżnorodności; grążel żółty, salwinia pływająca, konwalia majowa, goździk kropkowany. Płazy: ropucha szara, żaba wodna, żaba trawna, gady: zaskroniec zwyczajny, jaszczurka zwinka, ptaki: wiele gatunków ptaków wodnych i leśnych, ssaki: ryjówka aksamitna, jeż europejski.
- "Lasek Oporowski".
- Rodzaj użytku ekologicznego: las.
- Obowiązująca podstawa prawna - uchwała nr LXXI/1843/23 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 lipca 2023 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Lasek Oporowski" (Dz. Urz. Woj. Dol. 2023 poz. 4416).
- Opis obszaru: zachowane pozostałości naturalnych siedlisk przyrodniczych w postaci grądu środkowoeuropejskiego i subkontynentalnego. W Lasku rosną dęby, lipy i cenne graby. Co najmniej dwa drzewa mają rozmiary pomnikowe: buk zwyczajny o obwodzie czterech metrów oraz grab zwyczajny o obwodzie trzech metrów. Na obrzeżach obszaru znajdują się natomiast zarośla śliwy tarniny, tworzące strefę ekotonową między lasem a terenami otwartymi, będące potencjalnym siedliskiem rzadkiego motyla - barczatki kataks. Są tam stanowiska rzadkich i chronionych gatunków zwierząt, dla których lasek jest ostoją oraz miejscem rozmnażania i sezonowego przebywania, przede wszystkim 6 gatunków nietoperzy i licznych gatunków ptaków. Wraz z okolicznymi terenami, dzięki oddaleniu od zabudowy stanowi ciekawy ekosystem.
- "Las Pracki".
- Rodzaj użytku ekologicznego: las.
- Obowiązująca podstawa prawna - uchwała nr LXXIV/1880/23 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 19 października 2023 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Las Pracki" (Dz. Urz. Woj. Dol. 2023 poz. 5841).
- Opis obszaru: Las Pracki charakteryzuje bogactwo florystyczne i faunistyczne. Obszar, ze względu na swój charakter, stanowiący pozostałość ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej, obfitujący w stanowiska rzadkich i chronionych gatunków zwierząt, wpisuje się w ustawową definicję użytku ekologicznego. W obrębie formy ochrony przyrody, w latach 2021 – 2022 stwierdzono:
- 174 gatunki roślin naczyniowych, w większości rodzimych (87%) oraz zbiorowiska roślinne prezentujące siedliska przyrodnicze chronione na podstawie I załącznika Dyrektywy Siedliskowej, tj. grąd środkowoeuropejski (kod siedliska 9170) - dominujące na badanym obszarze zbiorowisko roślinne oraz starorzecza i naturalne eutroficzne zbiorniki wodne (kod siedliska 3150);
- 22 gatunki porostów, w tym jeden objęty ochroną prawną – przylepnik złotawy;
- 1 gatunek grzyba podlegający ochronie - ozorek dębowy;
- 8 gatunków owadów podlegających ochronie: mrówka rudnica, kwietnica okazała, biegacz wypukły, biegacz skórzasty, tęcznik mniejszy , trzmiel kamiennik, trzmiel rudy a także 1 gatunek z zał. II i IV Dyrektywy Siedliskowej - kozioróg dębosz;
- 5 chronionych gatunków płazów: żaby zielone – jeziorowa, wodna, śmieszka, ropucha szara oraz ściśle chroniona i umieszczona w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt - traszka grzebieniasta;
- 4 chronione gatunki gadów: jaszczurka zwinka; jaszczurka żyworodna; padalec zwyczajny, zaskroniec zwyczajny;
- 47 gatunków ptaków podlegających ochronie, w tym 5 z zał. I Dyrektywy Ptasiej – dzięcioł czarny, dzięcioł średni, gąsiorek , jarzębatka i muchołówka białoszyja;
- 7 gatunków ssaków podlegających ochronie, w tym taksony nietoperzy wymienione w zał. IV Dyrektywy Siedliskowej: nocek Alcatoe, nocek wąsatek, nocek Brandta, borowiec wielki, karlik drobny.
- "Kuźniki w Dolinie Ślęzy".
- Rodzaj użytku ekologicznego: las i zbiorowiska łąkowe.
- Obowiązująca podstawa prawna - uchwała nr LXXX/2113/24 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 18 kwietnia 2024 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Kuźniki w Dolinie Ślęzy" (Dz. Urz. Woj. Dol. 2024 poz. 2671).
- Opis obszaru: użytek ekologiczny jest ostoją oraz miejscem rozmnażania i sezonowego przebywania chronionych i zagrożonych gatunków zwierząt takich jak m.in.: modraszek nausitous (Phengaris nausithous), czerwończyk nieparek (Lycaena dispar), gąsiorek (Lanius collurio), podróżniczek (Luscinia svecica), dzięcioł średni (Dendrocoptes medius), wydra europejska (Lutra lutra) i bóbr europejski (Castor fiber). Wstępują tu gatunki roślin zaliczanych współcześnie do zagrożonych wymarciem w skali Dolnego Śląska, jak: turzyca dwustronna (Carex disticha), rutewka wąskolistna (Thalictrum lucidum) i rogatek krótkoszyjkowy (Ceratophyllum submersum), a także zbiorowiska roślin przewodnich dla takich siedlisk przyrodniczych Natura 2000 jak m. in.: niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie (Arrhenatherion elatioris) – kod 6510, ziołorośla górskie (Adenostylion alliariae) i ziołorośla nadrzeczne (Convolvuletalia sepium) – kod 6430, grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny (Galio-Carpinetum, Tilio-Carpinetum) - 9170.
- "Starorzecze Łacha Farna".
- Rodzaj użytku ekologicznego: starorzecze.
- Powierzchnia: 2,16 ha.
- Obowiązująca podstawa prawna - uchwała Nr XI/197/24 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 21 listopada 2024 r.w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego „Starorzecze Łacha Farna” (Dz.Urz.Woj.Doln. z 2024 r. poz. 6028).
- Opis lokalizacji: część działki nr 1, AM-2, obręb Pracze Odrzańskie.
- Cel ochrony: celem ochrony użytku ekologicznego, jest zachowanie fragmentu dawnego koryta Odry, a także stanowisk rzadkich i chronionych gatunków zwierząt, w tym płazów wymienionych w II załączniku Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory: traszki grzebieniastej (Triturus cristatus), kumaka nizinnego (Bombina bombina), ich ostoi oraz miejsc rozmnażania i sezonowego przebywania.
- Opis obszaru: Starorzecze Odry o silnie zróżnicowanej linii brzegowej, brzegi częściowo strome; w części wschodniej porośnięte pasem drzew i krzewów; sąsiedztwo pól uprawnych; w części zachodniej otoczony lasem grądowym. „Starorzecze Łacha Farna” stanowi cenny przyrodniczo obszar na terenie miasta Wrocławia. W roku 2022 stwierdzono tu:
- 134 taksony roślin naczyniowych, w tym 1 gatunek ściśle chroniony w Polscy i uznany za narażony na wymarcie na Dolnym Śląsku – salwinia pływająca Salvinia natans;
- 1 chroniony gatunek grzyba;
- 5 cennych gatunków owadów (chronionych, rzadkich i zagrożonych), w tym 1 gatunek z zał. II Dyrektywy Siedliskowej;
- 5 chronionych gatunków płazów, w tym 2 z zał. II Dyrektywy Siedliskowej;
- 2 chronione gatunki gadów;
- 37 gatunków ptaków, w tym 3 z zał. I Dyrektywy Ptasiej;
- 7 chronionych gatunków ssaków, w tym 1 z zał. II Dyrektywy Siedliskowej.
Pomniki przyrody
Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.
Na terenie Wrocławia znajduje się 119 pomników przyrody, w skład których wchodzi 206 obiektów przyrodniczych, w tym dwa pomniki przyrody nieożywionej (grupa skamieniałych pni i pojedynczy skamieniały pień). Pozostałe pomniki przyrody to przede wszystkim pojedyncze drzewa ale także grupy drzew, aleje, a nawet pnącza. Wśród gatunków rodzimych dominują dęby szypułkowe (Quercus robur) - 111 okazów, cisy pospolite (Taxus baccata) - 10 okazów, wiązy szypułkowe (Ulmus laevis) – 6 okazów, buki zwyczajne (Fagus sylvatica) – 7 okazów. Znaczny udział mają również gatunki obcego pochodzenia, przede wszystkim platany klonolistne (Platanus x hispanica ‘Acerifolia’) – 26 okazów a także perełkowce japońskie (Sophora japonica) – 8 okazów, i miłorzęby dwuklapowe (Ginkgo biloba) – 6 okazów. Ochroną objęto również dwa olbrzymie okazy bluszczu pospolitego (Hedera helix).
Największe skupiska pomników przyrody znajdują się w Ogrodzie Botanicznym i Parku Szczytnickim. Pierwsze wrocławskie pomniki przyrody powołano orzeczeniami Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w dniu 16 lutego 1953 r. Były to: grupa dębów szypułkowych przy ul. Różyckiego, dęby szypułkowe rosnące na wale Odry w pobliżu Ogrodu Zoologicznego, Dąb Dziadek przy ul. Kopernika i Dąb Piotra Własta przy ul. Wróblewskiego, grupa dębów w lesie Rędzińskim a także Dąb Jana Dzierżonia. Najnowszymi pomnikami przyrody są dęby szypułkowe rosnące na polach irygacyjnych: grupa 10 dębów w rejonie ul. Wędkarzy i pojedynczy dąb w rejonie ul. Pęgowskiej.
Pomniki przyrody na Mapie przyrodniczej posiadają swoje fotografie. Pomnik przyrody należy zidentyfikować za pomocą narzędzia , a następnie kliknąć w miniaturę zdjęcia - zostanie otwarte na nowej karcie przeglądarki, w pełnej rozdzielczości.